Arama Kriterleri

Hdpe Boru ve Üstünlükleri

HDPE BORU VE KUZEYBORU

Hdpe Boru Avantajları

        Hdpe Boru üstün fiziksel ve kimyasal özellikleri ile boru üretiminde ve boru uygulamaları için mükemmel bir tercihtir. 60 yıllık bir geçmişi olan Hdpe boru o günden bugüne dek başarı ile kullanılmakta ve her geçen gün çelik, beton ve Pvc boru gibi alternatiflerini tarihe gömmektedir. Hdpe boru yüksek ısı ile eritilebilen kimyasal ve çatlak ilerleme direnci çok yüksek olan HDPE ( High Density Polyethylene – Yüksek Yoğunluklu Polietilen) hammadde ile üretilmektedir. Hdpe boru ifadesi daha çok günümüzde Pe 100 boru gurubu için kullanılmaktadır. Yüksek yoğunluklu polietilen hammaddesi ile PE80 doğalgaz boruları da üretilmektedir.

Servis Ömrü

        Hdpe boru, boru projelerinde kullanılan güvenli ve dayanıklı bir borudur. Uzun kullanım ömrü altyapı projelerinde yatırım maliyetlerini düşürür. Hdpe boru ömrü proje koşullarına da bağlı olmak üzere 50 yıl ile 100 yıl arasında bir servis ömrüne sahiptir. Hdpe boru ömrü itibariyle ikame boru sistemlerine göre çok ekonomik bir üründür. Hdpe boru garanti edilen minimum 50 yıllık sürede bile metal içerikli yada Pvc borulara göre avantaj sağlamaktadır.

Korozyon Direnci

        Hdpe boru öncesi ve hatta günümüzde en çok kullanılan borulardan birisi metal içerikli borulardır. Bu boruların en büyük problemi bilindiği üzere akışkan veya çevresel her türlü etken ile kimyasal tepkimeye girmektedir. Korozyon (paslanma) metal borular için en önemli problemi teşkil eder. Bu boruların içinde ve dışında oluşan korozyon hidrolik kayıplara neden olarak sistem verimliliğini ciddi oranda tehdit eder. Hatta uzun süreler geçmesi ile korozyon metal borunun ömrünü bitirir ve çok büyük maliyetli yenileme çalışması başlar. Günümüzde bu borular plastik tabanlı ve hatta en çok Hdpe boru hammaddesi ile sıvanarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Günümüzde bu tarz ürünler çok pahalı üretim ve uygulama zorlukları ile birlikte kullanılmaktadır. 
        Oysa Hdpe Borularda Korozyon oluşmaz herhangi bir pas mikroorganizma oluşumu olmaz buda uzun ömürlü bir hidrolik sistemi kurulmasına imkân verir.

Yorgunluk Direnci

        Hdpe borular esnek yapısına rağmen aynı zaman oldukça sert ve sünmeye karşı oldukça dirençlidir. Ani debi ya da basınç farklılıkları Hdpe boruların bu özelliğinden dolayı yorgunluk yaratmaz. Bir başka değişle Hdpe boruların yorgunluk direnci oldukça yüksektir.

Döşeme Kolaylıkları

        Kuzeyboru Hdpe boruları geleneksel borulara göre elastik olmaları ve aynı zaman sert olabilmeleri uygulamada birçok avantajı da beraberinde getirir. Hdpe boru birleştirme şekli ile döşemede rahatlıklar sağlar. Birleştirme şekli ne şekilde olursa olsun birkaç birleştirme sonrası uygulama noktasına çekilerek sürüklenerek taşınabilir. Bu taşımalarda yüzey zarar görse de diğer borulara göre sorunsuz bir sistem elde edilebilir. Özellikle Şehir için alt yapı projelerinde kolaylık kesilebilmesi birçok yöntemle ekleme yapılabilmesi diğer boru sistemlerine göre çok kolay ve sağlam birleştirme yapılması gibi faktörler Hdpe boruları vazgeçilmez özellikleridir. Ayrıca Hdpe borular kazısız döşeme sistemlerinde kullanılabilen borulardır. Eski boru ıslahında ya da kara yolu geçişlerinde kazısız döşeme uygulamalarında kullanılmaktadır. Hdpe Boruların tamiri de diğer borulara göre çok kolay ve zahmetsizdir. Ayrıca canlı sistemlerden hiç sorun olmada canlı lateral bağlantılar alınabilir. Kuzeyboru Hdpe boruları Çelik PVC CTP gibi borular ile sorunsuz kullanılabilir. Boru tipi çevrimi için gerekli ek parçalar mevcuttur.

Hdpe Boru ve Çevre

       Hdpe boruların çevreye etkisi hiç yoktur. Hdpe boru üretiminde kullanılan enerji diğer borular ile karşılaştırıldığında çok daha azdır. Bu boruların taşınma maliyetleri diğer borulara göre daha düşüktür. Kuzeyboru Hdpe Boruları esnek yapısı birçok proje uygulamasında daha ekleme parçası ile uygulama yapma şansı vermektedir. Hdpe Boru uygulama aşamasında doğaya herhangi bir gaz salınımı yapmaz, zararlı toksin içermediği için doğa ile bağdaşır. Uzun ömürlü ve elastik yapısı yer hareketlerinden az etkilendiği için akışkan sızıntısı riski minimum seviyedir. Ayrıca diğer boru sistemlerindeki ekleme metotlarında istatistiklere göre sızıntı oranı Hdpe borulara göre çok yüksektir. Birleştirme şekli itibari ile Kuzeyboru Hdpe Boru-ları sızıntısız bir çalışmayı garanti etmektedir.

Özetler isek,

Hdpe hammaddesi ile üretilen borular -50 °C ile +60 °C gibi çok yüksek sıcak aralığında güvenle kullanılabilir.
Kuzeyboru Hdpe Borularının en az 50 yıl en çok 100 yıl kullanım ömrü vardır.
Kuzeyboru Hdpe Boruları özgül ağırlığının düşük olması nedeniyle taşıması kolay ve ucuzdur.
Kuzeyboru Hdpe Boruları esnekliği nedeniyle depremlerden en az etkilenen türdür. 
Kuzeyboru Hdpe Boruları iyi derecede aşınma, sürtünme direncine ve paslanmaz özelliğine sahiptir.
Kuzeyboru Hdpe Boruları kimyasal maddelere karşı oldukça dayanıklıdır.
Kuzeyboru Hdpe Borularının kaynak ve birleştirme yöntemleri oldukça basittir.
Kuzeyboru Hdpe Boruları iyi bir maliyet ve performans verimine sahiptir.
Kuzeyboru Hdpe Boruları su ile kimyasal etkileşimde bulunmadığından dolayı suyun görünüşüne tadına kokusuna vs. etki etmez. Bu sebepten dolayı su aşınmasında en çok tercih edilen türdür.
HDPE hammaddesi çok iyi sıkıştırma özelliğine sahip olduğu için Kuzeyboru Hdpe Borularının yüzeyi pürüzsüz üretilebilir. 
Kuzeyboru Hdpe Boruları yüzeyinde organik maddeler tutunmasına izin vermez.
Kuzeyboru Hdpe Boruları elektriği iletmezler.
Kuzeyboru Hdpe Boruları asitlere ve alkalilere karşı oldukça dayanıklıdır. Sadece nitrik asitten zarar görür.
Kuzeyboru Hdpe Boruları mikroorganizmalara karşı dayanıklıdır.
Kuzeyboru Hdpe Boruları organik çözücülerde çözünme yapmazlar.
Kuzeyboru Hdpe Boruları Çevre dostudur.

Üretimimizde olan tüm HDPE boru sınıfı ürünler için ürünler menüsündeki indeksleme araçlarını kullanarak istediğini ürünü inceleyebilirsiniz. Hdpe Borular PE 100 boru - Pe 80 Boru Doğalgaz Borusu - Pe 63 boru ve Pe 32 boru adı alıtnda üretilir. Ayrıca Mrs tanımı kullanılmaksızın Hdpe Boru grubu diyede anılırlar. }

KUZEYBORU ile iletişime geçin

Kuzeyboru İletişim
Mavi Piksel
Kuzeyboru Plastik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Organize Sanayi Bölgesi 1.Cadde 2.Sokak No:33/A
Aksaray-TURKEY
+90 (382) 266 23 03 (Pbx)
info[at]kuzeyboru.com.tr

Çalışma Saatlerimiz

  • Pazartesi: 08:30 - 17:30
  • Salı: 08:30 - 17:30
  • Çarşamba: 08:30 - 17:30
  • Perşembe: 08:30 - 17:30
  • Cuma: 08:30 - 17:30
  • Cumartesi: Kapalı
  • Pazar: Kapalı
Back to Top