sadsad x
asdasdHdpe Boru Birleştirme Yöntemleri


Polietilen boru ve ek parçaları birbirlerine Alınkaynak, Elektrofüzyon kaynağı veya mekanik ek parçalar ile bağlanırlar. Polietilen dışında diğer malzemelerden yapılan borulara dıştan sıkmalı ek parçalar, flanşlar veya amaca uygun yapılmış diğer geçiş adaptörleri ile bağlanabilirler. Bağlantı ek parçaları kullanılacak yerlere göre kolaylık sağlamaktadır. Günümüzde Hdpe boruların  birleştirilmesinde iki metot kullanılmaktadır:


Elektrofüzyon (EF) kaynağı


Alın Kaynağı

kuzeyboru-hdpe-boru
kuzeyboru-ef-kaynakElektrofüzyon Kaynağı


Elektrofüzyon kaynak yönteminde kaynak, füzyon ek parçanın iç kısmındaki ısıtma rezistansları ile yapılır. Ef ek parçaların içine borular yerleştirildikten sonra kaynak makinesinin uçları füzyon ek parçanın üzerindeki soketlere bağlanarak elektrik akımı ile ısıtılır. Elektrofüzyon ekparça ile Hdpe boru birleştirilmiş olur. Pe100 borularda Elektrofüzyon kaynak metodu ile 20 mm çaptan 1200 mm çapa kadar olan Hdpe borular kaynatılabilir. Elektrofüzyon kaynak metodu DVS 2207 standardına uygun olarak yapılmaktadır.
Alın Kaynağı


Alın kaynak metodu, hdpe boru ve ek parçalarının birleştirilmesinde günümüzde kullanılan en yaygın kaynak metoddur. Alın kaynağı birleştirme yöntemi, bir alın kaynak makinesi kullanılarak kaynatılacak olan boruların uçlarının traşlanıp her iki ucun belli bir ısı altında baskı ile birbirlerine doğru itilmesi suretiyle yapılan işlemdir. Alın kaynak birleştirme yöntemi ile 1200 mm çapa kadar olan Hdpe borular kaynatılabilir. Alın kaynağı birleştirme metodu DVS 2207 standardına uygun olarak yapılmaktadır.

kuzeyboru-alın-kaynakALIN KAYNAĞI VE ELEKTROFÜZYON KAYNAK METODLARININ KARŞILAŞTIRILMASI


Her iki kaynak da lisanslı kaynakçılar tarafından ve DVS 2207 standardına uygun olarak yapılır ise, alın kaynağı ile elektrofüzyon kaynak metodları arasında hiçbir kalite farkı yoktur.


Yapılan kaynak işçiliğinden en iyi verimi alabilmek için doğru yerde, doğru metodun kullanıldığından emin olunması gerekir.


Kaynak yapılan yeri görerek kaynak yapmak açısından alın kaynak metodu, elektrofüzyon kaynak metoduna göre avantajlıdır.


Zemin yüksek yerlerde veya kaynak makinasının sığmayacağı yerlerde kaynak yapılması gerekli olan durumlarda elektrofüzyon kaynak daha avantajlıdır.


Kaynak işlemlerinin kolaylık derecelerine göre alın kaynağı daha avantajlıdır.


Elektrofüzyon kaynak metodunda kaynak kalitesini belirleyen faktörler alın kaynağına göre daha fazladır (boru ovalliği, elektrik voltajı ve sürekliliği, ölçü toleransları vs.). bu nedenle alın kaynağı, elektrofüzyon kaynağına göre daha avantajlıdır.


Kaynak maliyeti bakımından alın kaynağı elektrofüzyon kaynağına göre daha avantajlıdır.


Kaynak sonrası görüntü açısından elektrofüzyon kaynağı daha avantajlıdır.

Sırala
Sıralama:
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.