sadsad x
asdasd


son 1.png (33 KB)

Geleceğe yatırımlarını her sene arttırarak devam eden Kuzeyboru bu yıl 11/25 Mayıs tarihleri arasında beşincisi gerçekleştirilecek olan “Kuzeyboru Gençlik Projesi” kapsamında üniversiteli gençlerle bir araya gelecek.

Geleceğe yatırımlarını her sene arttırarak devam eden Kuzeyboru bu yıl 11/25 Mayıs tarihleri arasında beşincisi gerçekleştirilecek olan “Kuzeyboru Gençlik Projesi” kapsamında üniversiteli gençlerle bir araya gelecek. Ülkemizin her alanda ileriye dönük güçlü ve emin adımlarla ilerlemesi için gençliğimize değer katmanın onlara ışık olmanın bilincinde olan Kuzeyboru bu yıl da etkinliklerine devam ediyor. 11/25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliklerde Kuzeyboru Aksaray Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi düzenlenecek etkinliklerde öğrenciler kendileri için organize edilen programda gönüllerinde eğlenme imkanı bulacaklar. Beş üniversitede yapılacak etkinlik kapsamında ; Makarna Köprü Yarışması ile başlayacak programda öğrenciler kendilerine daha önceden verilen Spagetti makarna ile en sağlam köprü seçilmek için uğraş verecekler. Yapılan köprülerin üzerine ağırlık konularak test yapılacak olan köprüler estetik anlamda da değerlendirmeye alınacak. 

Kuzeyboru Gençlik Projesi Kapsamında ; 11 MAYIS 2022 - ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ, 17 MAYIS 2022 - AKSARAY ÜNİVERSİTESİ, 18 MAYIS 2022 - MERSİN ÜNİVERSİTESİ, 24 MAYIS 2022 İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ve 25 MAYIS ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ Tarihlerindeki etkinliklere sizlerde davetlisiniz. Kuzeyboru Ailesi olarak gençliğimize değer veriyor , geleceğimiz için üretiyoruz.

Yarışmaya Katılım Koşulları ve Kayıt

 • Yarışma tarihinde doğabilecek herhangi bir aksaklık halinde tarih ileriye çekilebilecektir.
 • Yarışmaya katılmayı düşünen bütün takımların ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ön kayıtlar Mühendislik Fakültesine, fakültenin belirleyeceği son tarihe kadar yapılacaktır.
 • Makarna Köprü Yarışması 2022’ ye Üniversitelerin lisans veya ön lisans programlarında öğrenim gören tüm öğrenciler yarışmacı olarak katılabilir. Ancak, yarışmaya katılacak takımlarda en az iki (2) İnşaat Mühendisliği öğrencisi olması zorunludur.
 • Her takım en az 2, en fazla 5 öğrenci tarafından oluşturulmalıdır. Her takımın yarışmada bir ismi olmak zorundadır. Ön kayıt esnasında belirlenecek olan takım isimleri kesinlikle siyasi içerik ve kişi kurum veya kuruluşları rencide edici öğeler barındırmamalıdır, aksi takdirde yapmış oldukları ön kayıt geçersiz olacaktır.
 • Yarışma sonucunda ilk üçe girecek takımlara ödül verilecektir.
 • İhtiyaç duyulması durumunda ön eleme yapılacaktır.


Malzeme Temini

Yarışmaya katılmaya hak kazanan takımlara Mühendislik Fakültesi tarafından 5 Paket Spagetti Makarna verilecektir. Takımlar maket yapımında kullanılması gereken diğer malzemeleri kendileri temin etmelidir.

Yarışma için oluşturulan modelde Bölüm tarafından verilen makarnadan başka bir makarna markası/cinsi kullanılamaz. Bağlantı noktaları için sıcak silikondan başka bir malzeme kullanılamaz. Oluşturulacak olan modelde sadece verilen malzemeler kullanılabilir. Farklı malzemeler kullanılarak oluşturulan köprüler yarışmaya alınmayacaktır.

SINIRLAMALAR<

A.Malzeme

Yarışmaya katılım onayı alan takımlara gönderilecek olan 5 Paket belirtilecek olan Makarna markası dışında kullanılacak makarna köprünün yapısal verimliliği etkileyip diğer yarışma takımlarına karşı haksızlığa sebebiyet vereceğinden yasaktır. Yarışmacı gruplara verilenler dışında malzeme kullandığı tespit edilen gruplar yarışmaya alınmayacaktır.

B.Boyutlar

Yarışmacı takımların oluşturacakları köprülerin boyutları aşağıda verilen kurallara uygun olmalıdır. Boyut şartlarını sağlamayan köprüler yarışma dışı bırakılacaktır.

 • Köprü uzunluğu 85-90 cm arasında olmalıdır (Test platformu açıklığı 80 cm).
 • Köprü tepe yüksekliği (köprü alt tablasından) en az 25 cm.
 • Köprü genişliği en az 15 cm olmak zorundadır.

Yapılan spagetti köprüler birbirlerinden 80 cm uzaklıkta bulunan mesnetlere yerleştirilip sabitlenecektir. Yükleme takımlar tarafından köprülere ortalarından yapılacaktır. Köprülerin orta kısmından yükleme parçasına bağlanan yükleme düzeneğine önceden hazırlanmış ağırlıklar asılacaktır (Bu bağlamda, köprü modellenirken bu maddeyi dikkate alarak, köprü orta noktasına yükleme parçası takılacak şekilde tasarlanması önerilmektedir.) Köprüler kırılıncaya kadar yüklemeye devam edilecektir.

PUANLAMA

Makarna köprünün performansı 2 bileşenli bir puanlama sistemi ile belirlenecektir:

 • Estetik ve Özgünlük
 • Yapısal verimlik


Estetik ve Özgünlük

Jüri üyeleri birbirinden ayrı bir şekilde köprüleri inceleyecek ve puanlama yapacaktır. Takım üyeleri köprü hakkında sorulan soruları cevaplamak zorundadır. Jüri üyelerinin puanlamalarının ortalaması estetik değerlendirme puanını belirleyecektir. Jüri, yarışmadaki köprülerin her birine estetik ve özgünlük için ayrı ayrı 30 puan üzerinden puan verecektir. Jüri estetik alanda verdiği puanların dayanağını açıklamak zorunda değildir.

 • Estetik dalında puanlama için özgünlük, denge, oran ve zariflik ölçütleri göz önüne alınır. Köprünün yapısal durumu bu kategoride yer almaz.
 • Özgünlük dalı için ise orijinallik ve farklılık dikkate alınır. Köprünün diğerlerinden farklı bir tasarıma sahip olması puanlamada üstünlük sağlayacaktır.


Yapısal Verimlilik

Yapısal verim, (Köprünün taşıdığı yük) / 2* (Köprünün kendi ağırlığı) olarak tanımlanmaktadır. Yapılan hesaplamalara göre en verimli köprü 70 tam puan alıp diğer köprüler bu rakam üzerinden belirli oranlarda düşürülerek kendi puanını alacaklardır.


Yapısal Verimlilik

Takımların Estetik ve özgünlük puanı ile Yapısal Verimlilik puanının toplanması neticesinde yarışma puanları elde edilecektir. Elde edilen bu puana göre yapılan sıralamayla kazananlar belirlenecektir.

5. Kuzeyboru Gençlik Projesi.jpg (663 KB)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.