sadsad x
asdasd

Laboratuvarımızda Yapılan Deneyler


Kaliteli mal, güvenilir hizmet ile müşteri memnuniyetini en iyi düzeyde sağlamayı amaç edinen Kuzeyboru, kendi bünyemizdeki laboratuvarımızda mühendislerimiz tarafından büyük bir titizlik ve itina ile sizin ürününüze özel testler gerçekleştirilerek üretim öncesinde de size özel çözümlerini sunuyor.
Tüm teknik detayları ve projenize uygun çözümlerimiz için 444 65 38 numaralı hattımızı arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

kuzeyboru-laboratuvarıkuzeyboru-hdpe-boru


Boyutların Tayini Deneyi(TS EN ISO 3126)

Borularımızın et kalınlığı ve dış çap ölçümleri her parttan üretimden numune gelerek kontrolleri laboratuvarımızda standartlar dahilinde yapılmaktadır.


Yoğunluk Tayini Deneyi(TS EN ISO 1183-1)

Bu deney metodunda ilk olarak satın alınan polietilen hammaddenin PE 100 olup olmadığını kontrol etmek daha sonrasında üretilen boruların yoğunlukları kontrol edilerek izlenebilirliği sağlamak .
Yoğunluk Tayini Deneyi-KuzeyboruKütlesel Erime Akış Hızı DeneyiKütlesel Erime Akış Hızı Deneyi(TS EN ISO 1133-1)

MFR testinde satın alınan polietilen hammaddeler ve ürettiğimiz boruların belirli bir yük ve sıcaklık karşısında ısıtılarak akışkan hale getirilerek malzemenin kırılganlığına ve sertliğine bakılır. Akışkanlık oranları polietilen borular için 0,2-1,4 g/10 dk ,koruge borular için 0,2-1,6 g/10 dk arasında gelmelidir. Kullanılan hammadeenin akışkanlığı değişirse borular da şekil bozuklukları meydana gelir.


Çekme Özelliklerinin Belirlenmesi Deneyi(ISO 6259-1 ve 6259-3)

Çekme test deneyi statik bir yük altında borularımızın plastik ve elastik davranışlarını incelenmesinde kullanılır.Standartta belirtilen numunenin tipine göre belirli hızlarda çekilerek borularımızın şekil değiştirmesini sağlar.Şekil değiştirmesi borunun sünekliğini gösteririr.Bir borunun sünekliği kopma uzamasını verir.Bir boru şekil değiştirmez ve başlangıç noktasından koparsa o borunun gevrek olduğunu görürüz. Kopma noktası ≥% 350 olmalıdır.Çekme Özelliklerinin Belirlenmesi Deneyi
İç Basınca Direncinin Tayini Deneyiİç Basınca Direncinin Tayini Deneyi(TS EN ISO 1167-1 ve TS EN ISO 1167-2)

İç basınca direncinin tayini deneyi diğer test metodlarından daha uzun sürmektedir.Standartta belirtildiği gibi 20°C veya 80 °C(şartnameye göre)’de 100, 165, 1000 saatlik testlere tabi tutulmaktadır.Bu test metodu borunun kalitesini gösterir diyebiliriz.
Müşterilerimiz bizden aldıkları borular müşteri isteğine göre ITP planı hazırlanarak basınç testine tabi tutulur.Karbon Siyahı Miktarının Tayini Deneyi(ISO 6964)

Yer üstü uygulamalarında UV ışınlarına karşı standartta belirtilen karbon siyahı miktarı kütlece %2-2,5 arasında korunmalıdır ve kalsinasyondan sonra kül miktarı %1’i geçmemelidir.Bu test metodu siyah boruların mukavetmeliği açısından önemli yer tutar.

Karbon Siyahı Miktarının Tayini DeneyiPigment veya Karbon Siyahı Dağılımı DerecesiPigment veya Karbon Siyahı Dağılımı Derecesi(TS ISO 18553)


Hammadde veya borularımızdan alınan küçük parçalar ısıtılır ve mikroskop lamelleri arasına sıkıştırılarak bir mikroskopta karbon miktarı ve dağılım derecesini belirleriz. Karbon siyahı ve pigment dağılım derecesi malzemenin ultraviyole ışınlara karşı korunması ve mukavemeti bakımından kritik öneme sahiptir. Dağılım derecesinin ≤3 olması gerekmektedir.

Oksidasyon İndüksüyon Süresinin Tayini Deneyi(TS EN ISO 11357-6)

Borular veya ekleme parçalarının imalinde kullanılan veya bunlardan alınan poliolefin malzemelerin oksijen içinde bellirli bir sıcaklıkta oksidasyon indüksiyon süresinin (OIT) tayininidir.Kısacası borunun ve hammaddenin ısıl kararlılığını görebilmek için yapılan bir test metodur.
200 °C ‘de saf oksijen İle minumum süresi 20 dk olucak şekilde testi uygularız.Bu sürenin altında bir değer gelirse yüksek sıcaklık uygulamalarında borularda bozulma meydana gelir.
Oksidasyon İndüksüyon Süresinin Tayini DeneyiÇevre Boyunca Dış Darbeye Mukavemet Deneyi


Çevre Boyunca Dış Darbeye Mukavemet Deneyi(TS EN ISO 3127)

Deney yapılacak olan borularımız 0°C’de belirli sürede kondisyonlandıktan sonra standartta belirtidiği gibi dış çevresi boyunca belirli bölgelerine belli bir yükseklikten belirli bir ağırlığa sahip şahmerdan düşürülerek darbe uygulanır.Bu testin amacı borularımızda çatlama ,kırılma olup olmamasıdır.
Sadece koruge borularımıza yapılmaktayız.


Etüv Deneyi(TS ISO 12091)

Bir etüvdeki ısıtmanın etkilerinin muayenesiyle, profilli termoplastik boruların düzgün olmayan cidarlarının homojenliğini tayin etmek için kullanılan bir metodu kapsar.
Belirli uzunluğu önceden verilen bir boru parçası, belirli bir süre belirli sıcaklıktaki bir etüvde ısıtılır.
Isıtma sürecinden sonra boru yüzeyleri kontrol edilir ve çatlaklar, kabarcıklar veya cidar ayrılması gibi her fiziksel kusur not edilir. Çatlaklar ve kabarcıklar, cidar kalınlığının yüzdesi olarak ifade edilir. Cidar ayrılması, boru çevresinin yüzdesi olarak ifade edilir.
kuzeyboru-hdpekuzeyboru-hdpeHalka Rijitliği Testi Deneyi(TS EN ISO 9969)

Plastik boruların dış yüke karşı dayanımıdır.Koruge boruların SN4 Veya SN 8 olduğunu bu test cihazı ile laboratuvarımızda yapmaktayız.


Halka Esnekliği Testi Deneyi(TS EN ISO 13968)

Halka esnekliği, sabit bir hızda deformasyona uğratılan bir boruya uygulanan kuvvet ve meydana gelen deformasyonun ölçülmesi yoluyla tayin edilir.Laboratuvarımızda koruge borularının iç çapının %30 oranında sıkıştırararak boruda kırılma ,çatlama gibi özelliklerine bakılmaktadır.

kuzeyboru-altyapı-nedir
RESİMUçucu Madde Muhtevasının Tayini Deneyi(TS EN 12099)

Polietilen (PE) boru malzemelerinin 105°C de uçucu madde muhtevasının tayini için bir deney metodunu kapsar.Bu deney metodu, verilen bir sıcaklıktaki etüve konulan bir deney parçasının kütle kaybının tayini esasına dayanır.
Satın alınan her hammaddenin uçucu madde muhtevası 350 mg/kg’dan küçük gelmektedir.Hızlı Çatlak Mukavemetinin İlerlemesi Deneyi(TS EN ISO 13477)

Kuzeyboru olarak tasarımı kendimize ait olan bu makine sadece Ø 250 PN 16 PE 100 borulara yapılmaktadır. Bu deney toplam 2 gün sürmektedir.Buradaki prensip belirli bir deney sıcaklığında tutulan ve belirli bir deney basıncında akışkan içeren belirli bir uzunluktaki termoplastik deney parçası, uçlarından biri civarında boy yönünde hızla ilerleyen bir çentik başlatmak için bir darbeye maruz bırakılır. Çatlak başlatma yöntemi deney parçasına mümkün olduğunca az zarar verecek şekilde tasarımlanır. Deney akışkanı olarak uygulamada kullanılacak sıvıya özdeş bir sıvı kullanılmalı.Çatlak ilerlerken hızlı basınç azalması iç engellerle geciktirilir ve çatlak kenarlarında deney parçasının genleşmesi ise dış kafes ile engellenir. Deney parçası daha sonra yavaş veya hızlı çatlak ilerlemesinin olup olmadığını belirlemek için çentik uzunluğunu ölçmek sureti ile kontrol edilir. 


hdpe-boru-birleştirme-yöntemleri
Boyutsal Kararlılık Deneyi(TS EN ISO 2505)


Termoplastik boruların boyca eski halini alabilme özelliğinin tayini için hava içinde uygulanan bir yöntemi kapsar.
Et kalınlığı 16 mm’den daha büyük olan borular için boyca eski halini alabilme oranının ölçülmesi uygun değildir.
Özellikle hava şartlarından dolayı yurt dışı müşterilerimize en çok yaptığımız deneylerden bir tanesidir.

HDPE Borular

Kuzeyboru Hdpe Boruları tüm dünyada 100'e yakın ülkeden tercih edilmektedir. Ürünlerimiz Barkod sistemi ile takip edilmekte tüm test sonuçları akredite laboratuarlarımızda 100 yıl dijital arşivle saklanmaktadır.

kuzeyboru
Teknolojik Altyapı

Kuzeyboru Hdpe Boru üretiminin başından sonuna kadar üstün teknolojik altyapısı ile üretimini gerçekleştirir.


kuzeyboru
Üstün Performans

Kuzeyboru Polietilen Boruları dayanıklılığı ve kanıtlanmış 100 yıllık ömrü ile projlerinizde güvenle kullanın.


kuzeyboru
%100 Orjinal Hammadde

Kuzeyboru müşterilerine en iyi hizmeti sunarken üretimini %100 orjinal hammade ile sağlar.


kuzeyboru
Kuzeyboru Akredite Boru Laboratuvarı

Kuzeyboru üretiminin başından sonuna kadar tüm aşamalarda mühendislerimiz akredite boru laboratuvarımızda test ve deneyler yapar.


kuzeyboru
Sonsun Üretim Tekniği

Kuzeyboru Hdpe Boru üretiminde projelerinize uygun çözümler sunar ve üretimin her anında yanında olur.


kuzeyboru
Yüksek Kalite Uygun Fiyat

Kuzeyboru Hdpe Boruları yüksek kalitesi ve uygun fiyatı ile projelerinizin vazgeçilmezi olacak. Hemen iletişime geçin.

Sırala
Sıralama:
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.