sadsad x
asdasd

PPRC Boru Birleştirme Yöntemleri

Çok iyi ve güvenli bir tesisat kullanılan borunun hammaddesi ve yapılan kaynağı ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle PPRC boruların kaynağı özenle ve titizlikle yapılmalıdır.
PPRC borularının kaynağında soket kaynağı adı verilen birleştirme metodu kullanılmaktadır. Bu kaynak için özel tasarlanmış kaynak makinesi kullanılır. Bu kaynak metodu, PPRC boru ve ek parçalarının özel tasarlanmış kaynak makinesi yardımı ile ısıtılarak eritilmesi ve birbirlerine yapıştırılması esasına dayanır. Kaynağın yapılacağı yüzeyler temiz olmalıdır. Yapılan kaynağın ek parça ile boru arasında boşluk olmaması ve bu nedenden dolayı sızdırmama yapmaması için kaynak sırasında kaynağın homojen bir yapı oluşturarak birbirlerine iyi kaynatılmasına dikkat edilmelidir. 

Kaynak sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

Boru kesimi bou makası ile kesilmeli ve boru eksenine dik yönde olmalıdır.
Borular temiz olmalı ve kirlenmiş PPRC boru ve ek parçalara kaynak yapılmamalıdır.
Folyolu PPRC borulara kaynak yapılırken folyolar soyulmalıdır. Soyulan borularda folyo prçacıklarının olmadığına emin olunduktan sonra kaynak yapılmalıdır.
PPRC borularda soket kaynağı 260 °C de yapılmaktadır. Kaynağa başlanmadan önce kaynak makinesinin 260 °C’ye kadar ısındığı kontrol edilmelidir.
Kaynak yapılacak boru çapına uygun temiz paftalar seçilir. Teflonu kaybolmuş paftalar kesinlikle kaynakta kullanılmamalıdır.
Boru ve ek parça aynı anda paftaya yerleştirilmeli ve erime sırasında boru ve ek parça kesinlikle çevrilmemelidir.
Paftadan çıkartılan boru ve ek parça hemen birleştirilmelidir.
Kaynak bittikten ve tesisat döşemesi tamalandıktn sonra sızdırmazlık testi uygulanmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.