Haberler

DÜNYA BANKASI’NDAN ÇANAKKALE’DE BULUNAN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ PROJESİ KUZEYBORU’YU TERCİH ETTİ.

Kuzeyboru, Dünya Bankası’ndan Çanakkale’de bulunan Yenilenebilir Enerji üretimi için destek projesi olan Denizaltı İşletmesi’nde altyapı sistemleri tercih edildi.

Sadece üst yapıya değil altyapı ve denizaltı projelerinin de tercihi olan üretimlerimiz, Denizaltı Elektrik Kablolarının taşınması için Çanakkale Boğazı’nda tercih edildi. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından 4,5 km uzunluğundaki bir güzergâh üzerinden Anadolu Yakası ile Trakya Yakası arasında uzanan, devre başına 1000 MW nominal kapasiteye sahip üçüncü çift devre denizaltı kablo hattında Kuzeyboru kablo muhafaza borularımız kullanıldı. Proje kapsamında İzmit Körfez Geçişi ve destekleyici yapıları kapsamında, devre başına 1000 MW nominal kapasiteye sahip çift devreli bir denizaltı elektrik kablosu sistemi ve yer altı kablo sistemi yapılmaktadır.

Proje ile enerji arz güvenliğini ve yeşil enerji üretimini arttırmayı destekleyerek 2018-21 MY dönemini kapsayan Dünya Bankası Türkiye Ülke İşbirliği Çerçevesine katkıda bulunmaktadır. Bu proje ile özel sektörlerin yenilenebilir enerji entegrasyonunun arttırılması sağlanacak ve Türkiye’nin sürdürülebilir büyümemesini derinleştirirken aynı zamanda enerji üretimindeki rekabet gücünün desteklenmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, yurt içi yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi yoluyla enerji güvenliğini arttırması ve şebeke geliştirme yoluyla komşu Avrupa ülkelerine sınır ötesi bağlantı kapasitesini güçlendirmesi beklenmektedir.

Üretim teknolojilerimizle tam kapasite bir şekilde ülkemizin her daim yanında olarak, asırlık Cumhuriyet tarihimizin dev projelerinde yer almak bizler için gurur verici bir çalışmadır. Kuzeyboru olarak atacağımız her adım geleceğimize bir teminattır!