sadsad x
asdasd
Sırala
Sıralama:
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

1- Hdpe 100 Boru Ağırlık ve Teknik Bilgilerin Hesaplanması nasıl yapılmaktadır?

Pe100 boru ağırlık hesaplanmasında içi boş silindir hacim hesabı ile Hdpe boru yoğunluğu çarpılarak pe 100 boru ağırlık tespiti yapılır. Pe 100 boru üretim aşamasında ısıl işlem görmesi sebebi ile genleşme özelliği gösterir bu nedenle hdpe boru ölçüleri tablosu hazırlanırken tolerans değerlerini de göz önüne almak gerekir. Üretim yapılan bölgedeki dış koşullar bile bu tolerans değerlerini etkilemektedir.

2- MDPE HDPE Pe 80 ve Pe 100 arasındaki fark nedir?

Petrokimya gelişimi ile beraber tanımlanmış Polietilenler yoğunluklarına göre LDPE Low Density Polyethylene ( Alçak Yoğunluklu Polietilen),MDPE Medium Density Polyethylene ( Orta Yoğunluk Polietilen), HDPE High Density Polyethylene ( Yüksek Yoğunluklu Polietilen) sınıflandırılmışlardır. Yüksek Yoğunluklu Polietilenler diğerlerin göre daha güçlü bir dayanıma sahiptir. MRS (Minimum Required Strength) değer MDPE için 8 HDPE ürünleri için 10 olarak hesaplanmıştır. Bu HDPE ler için daha düşük et kalınlığı değerinde daha büyük bir dayanımı dolayısı ile daha çok akışkan geçmesini sağlar. MDPE ürünler ise daha büyük et kalınlığı değeri ile dış darbelerle oluşan çatlak ve ve yarılma konusunda avantajlar sağlar.

3- Polietilen hammaddesinin özellikleri nelerdir?

1950 yılında geliştirilen PE 32 sınıfında düşük yoğunluklu polietilen borular gelişen teknoloji ile beraber günümüzde 3. Jenerasyon PE 100 hammaddesi ile içme suyu hatları, deniz suyu arıtma tesisleri, deniz deşarj hatları, cazibeli akış suyu hatları, gaz santralleri, bahçe sulama hatları, kanalizasyon hatları gibi bir çok alanda ekonomik ve yüksek performanslı bir çözüm olmuştur. Polietilen hammaddesi yoğunluklarına ve kristal yapı yüzdelerine göre 3 ana gruba ayrılır. • Düşük yoğunluklu polietilen hammaddesi (LDPE) • Orta yoğunluklu polietilen hammaddesi (MDPE) • Yüksek yoğunluklu polietilen hammaddesi (HDPE)

4- Polietilen hammaddesinin en çok tercih edilen hammadde olmasının sebebi nedir?

Kendi alanında diğer hammadde türlerine göre yüksek performansı ve ekonomikliğinin yanı sıra uzun ömürlü dayanımından dolayı en fazla tercih edilen de ürün olan Polietilen; Hava şartlarına karşı dirençlidir , yırtılma ve basınça karşı yüksek dayanıklıdır, gerilim çatlamasına karşın yüksek dayanıklılık, -30 ile -60 dereceye kadar dayanıklılık, korozyona karşı dayanıklılık, kolay ve güvenilir montaj, metal borulara göre daha az seviyede sürtünme kayıpları, zehirsizdir.

5- Polietilen hammaddesi güneş ışıklarına karşı dirençlimidir?

Polietilen’in fiziksel ve kimyasal herhangi bir koruması olmadığı takdirde UV ışınlarından etkilenir ve zayıflar . Üretim sırasında içerisine katılan %2-3 arasında ki karbon siyahı sayesinde UV girişi kesilerek zayıflaması önlenir. Dolayısıyla da PE açık havada da kullanılabilir. Ancak diğer tiplerin yer altında veya koruma kaplaması ile açıkta kullanılabilir.

6- İçme suyunda kullanılan Hdpe borularını etkileyen dış faktörler nelerdir?

PE100 borularda çalışma koşulları , sıcaklık, basınç ve akışkan özellikleri , HDPE hammaddesinin kimyasal yapısı, PE100 borular için boru döşemesi sırasında kullanılan toprak yapısı yani gömlekleme koşulları , HDPE boru döşenen toprağın kimyasal yapısı , PE 100 boru döşemesi sırasında uygulanan birleştirme ve şartları borularının ömürlerine etki etmektedir. PE 100 borularının ömür hesaplaması yapıldığında minimum 50 yıllık bir ömür 20 oC’lik akıştan sıcaklıkta geçerli olmaktadır.PE 100 boru ömrü HDPE maddesi ile yapacağı kimyasal bağlar ile de değişkenlik gösterebilmektedir.

7- HDPE boru nedir?

60 yıllık bir geçmişe sahip olan HDPE borular günümüze kadar geçirdiği teknolojik gelişmelerden olumlu olarak etkilenmiş ve günümüzün en çok tercih edilen borularından birisi olmuştur. HDPE Borular; içinden geçen akışkanların genel özelliklerini korur. İç yüzeylerinde yosun tutmamasından dolayı rahatlıkla içme suyu sistemlerinde kullanılabilir. Kimyasal özelliğinden dolayı kimyasallara karşı yüksek mukavemete sahiptir. Eğimli arazilerde döşenmesi ve eğime göre şekil alması esnek olmasından dolayı çok basittir. Yüksek elastiklik özelliklerinden dolayı, sismik hareketlerin çok olduğu bölgelerde kullanımı çok rahattır. Yer hareketlerinde hareketin yönüne göre kendisini yönlendirebilir ve kırılma yapmaz. Kaynak ve birleştirme metodları çok basittir. Ağırlığından dolayı taşıması kolay ve dolayısıyla nakliyesi ucuzdur.

8- HDPE boruların depolanmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

HDPE boruların üretiminden sonra depolama yapıldığı sırada dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. * Yığılmaya karşı önlemler alınmalı ve önerilen yükseklik ise 1 metre olmalıdır. * Kangallar için önerilen diziliş silodur. Silodan tek tek alınan kangallarda dengeyi bozmamak önemlidir. * Düz borular sıralı hale yatay şekilde dizilmeli ve alt sıra ile üst sıra arası açılı durmamalıdır. Yan destekler ile boruların kayması engellenmelidir. Boruların üst üste depolanması •Borular yatay bir düzlemde keskin cisimlerden uzak bir şekilde depolanmalıdır. •PE fittingler kapalı bir şekilde , ambalaj içinde saklanmalıdır. •PE borular ve fittingler atık su , pislik ve toprakla teması önlenmelidir.

9- HDPE boruların taşınmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Donma noktası veya daha düşük sıcaklıkta muhafaza edilen PE borular darbelere karşı daha güçsüz hale gelmektedir. Bu nedenle borular düşürülmemeli , hızla yerde sürüklenmemeli , darbe görmemelidir.PE Borular el testeresi ile kesilirken iki taraflı destek sağlanmalı donma noktası ve daha düşük sıcaklıkta yapıldığı takdirde ise kırılma veya bükülme olabilir. PE boruların nakliyesi sırasında taşıyacak aracın borunun tam boyunda olmalı boru araç dışına sarkmamalıdır. Pe boruların taşıma işlemi bittikten sonra nakliye aracından indirilirken kesinlikle halat veya zincir kullanılmamalı boru ve fittingler yere atılmamalıdır. Vinç veya foklift kullanımı önerilen indirme metodudur.

10- Polietilen boru veya ek parçaları birleştirme yöntemleri nelerdir?

Polietilen boru veya ek parçaları birleştirmek için birbirlerine eritilerek yada mekanik ek parçalar ile bağlanmaktadır.Polietilen dışında kalan borular için çeşitli ek parçalar , flanşlar yada amaca uygun olarak geliştirilmiş geçiş adaptörleri ile bağlantı sağlanabiliri. PE malzemeler için bilinen birleştirme yöntemleri; 1) Elektrofüzyon (EF), 2) Butt-füzyon (Alın Kaynağı) 3) Soket Kaynak 4) Flanşlı Bağlantı

11- Hdpe Boru Fiyatları Nasıl Öğrenebilirim?

Yüksek kalitesi ve uygun fiyatları ile Hdpe Borularımız, projenize uygun çözümler ile sizleri bekliyor. Hdpe Boru Fiyatları'nı öğrenmek ve bizden teklif almak için info@kuzeyboru.com.tr adresimize mail atabilirsiniz. Projenizin vazgeçilmezi olacak Hdpe Boru çapları ve size özel Hdpe Boru Fiyat listesine ulaşmak için hemen iletişime geçin fırsatları kaçırmayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.